Ebeler Haftası ile ilgili yazı

Advertisement

Ebeler Haftası

Ebeler haftası görselleriBebeklerin doğumlarını gerçekleştirmeye yardımcı olmak, anne çocuk sağlığı konusunda hizmetlerde bulunmak ve bu konuda ilk yardım ve bilinçlendirme görevlerini yürüten ebelere dikkat çekilmek üzere Nisan ayının 21 ile 28’i arasında “Ebeler Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir.

Ebelik mesleğinin tarihçesi insanlık tarihi ile eşittir. İnsanların çoğalması, dünyaya yavrular getirmesi ilk çağlarda amatör şekilde yakın kişiler tarafından yerine getirilmekte iken bir süre sonra bu profesyonel meslek haline gelmiştir. Yakın tarihimizde ebelerimiz özellikle taşra kesimlerinde önemli bir role sahipti. Şimdilerde hamilelik ve doğum süreçleri kadın doğum uzmanlarınca takip et-dilmekte olsa da ebeler halen doğum ve yeni doğan bebeğin sağlığı konusunda vazgeçilmez görevlere sahiptirler. Ebeler haftasında onların bu kutsal vazifeleri anılırken aynı zamanda ebelik mesleğinin geliştirilmesi ve insanlara daha kaliteli hizmet sunulabilmesine yönelik fikirler de masaya yatırılmaktadır.

Her bebek özeldir. Aile en özel anlarını bebeğin doğumu öncesinde ve onun ilk günlerinde yaşar. Bu deneyimler çok özeldir ve ilk defa karşılaşılan bazı problemler nedeniyle taze anneler tecrübeli ebeler ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan bebeğin bakımı, ne gibi ihtiyaçları olduğu, huzursuzluklarının ne anlama geldiği, hastalıklara karşı korunma yolları gibi konularda ebeler annelere yardımcı olurlar.

Her doğan bebek büyüme sürecine girse de ebeler her yeni günde dünyaya gelen yeni canlarla tanışır ve onları ailelerine kazandırırlar. İnsan odaklı, özellikle de daha önce dünyada olmayan bir varlığın ilk kez dünyaya gelmesine vesile olmaları vesilesiyle ebelik kutsal bir meslektir. Anne ve babaların sevince gark olmalarına vesile oldukları için ebeler toplumda sevilen kişilerdir, sorumlulukları büyüktür.

Büyük sorumluluklar, büyük özveriler gerektirmektedir. Ebeler günün her saati özverili ve konsantre olmak zorundadırlar. Bir anlık ihmalin geri döndürülemez facialara gebe olabileceğinin farkında olan ebeler, her daim titizdirler.

Ebeler aynı zamanda birer psikolog sayılırlar. Bebeğin doğumu gibi mucizevi bir olaya ilk kez şahit olan veya şahit olacak bireylerin psikolojik durumlarını ayarlamak, onları teskin etmek, şaştıklarında, çaresiz kaldıklarında onlara yol göstermek ciddi derecede deneyim ve sabır gerektirir.

Ebeler çok soğukkanlı olmak durumundadırlar. Her şey her zaman yolunda gitmeyebilir. Panik halinde yapılabilecek bir hata felaket getirebilir. Aksilik anında sağduyunun korunması, sıra dışı olayların üstesinden gelinebilmesi için ebelere büyük rol düşer.

Kadın doğum uzmanlarının sağ kolu durumundaki ebeler, onların dalgınlıkları anında yapabilecekleri hatalara engel olmak, unuttuklarını hatırlatmak ve insanlarla ilişkilerini sağlamak durumundadırlar.

Ebeler güler yüzleri ile hatırlanır. Çünkü sürekli yeni canları kucağına alır ve ilk müdahaleleri onlar yaparlar. Anne babaların minnettarlığını söylemeye gerek yoktur. Özel hayatlarında ne yaşarlarsa yaşasınlar ebeler, güler yüzlerini ve meslek bilinçlerini günün her saatinde muhafaza etmek zorundadırlar. Yorulsalar da, iç dünyalarında sorun yaşasalar da gecenin ölü zamanlarında bile dimdik görevlerinin başında bulunurlar.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.