Ebeler Haftası nedir? Ebeler haftası ne zaman?

Advertisement

Ebeler haftası ne zaman kutlanır?

Ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arası ebeler haftası olarak kutlanır.

Ebeler haftası görselleri

Dünyada bizi eline alan ilk kişiler ebelerdir. İlk tanıştığımız, ilk temas sağladığımız bu kişiler hayatımızda önemli bir yere sahip olmalıdır. Mutluluğun, huzurun ve geleceğin teminatı olan sağlığın oluşmasında önemli bir yeri olan ebeler eski çağlardan beri mesleklerini icra etmektedirler. Doğum öncesinden sonrasına kadar annenin yanında olan ebeler onu destekleyerek ve cesaretlendirerek daha rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağlar. Sağlık sisteminde önemli yeri olan ebeler için bir hafta oluşturulmuştur. Bu hafta 21-28 Nisan arasında kutlanır.

Ebeler Haftası kutlamalarında hastanedeki çalışanlar ebelere özel konuşmalar hazırlar. Önemli makam sahipleri yani sağlık çalışanları ve yöneticiler ebelere yaptıkları için teşekkürlerini iletirler. Hastanelerde bulunan panolara Ebeler Haftası ile ilgili şiirler asılır. Ebelerin işlerinin birazda olsun azalabilmesi için çeşitli çalışmalar da bu hafta içinde yapılır.

Okullarda çeşitli etkinlikler içinde ve derslerde kutlanan Ebeler Haftası’nda öğrencilere Ebeler Haftası ile ilgili yazılar yazmaları istenir. Öğrencilerin birçoğu kendi ebelerinin kim olduğunu öğrenmek için hastaneye giderler. Öğrendikten sonra onlara mektupla kendilerini tanıtıp Ebeler Haftası ile ilgili güzel sözler yazarlar.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.